Lekarz-specjalista.com > Kardiolog > Artykuły > Miażdżyca

Zdrowie jest najważniejszą kwestią w życiu człowieka. Każdy chce się nim cieszyć jak najdłużej. Aby jednak tak było, należy zainteresować się kwestiami ze zdrowiem związanymi. Jeżeli chcesz pozostać w pełni zdrowia, a dotąd Twoje nie dbałeś o nie odpowiednio, nie czekaj i dodaj zlecenie już teraz! Lekarze sami zgłoszą się do Ciebie i zaoferują swoje usługi. Wybór najlepszego specjalisty należy do Ciebie.

Miażdżyca

Wszystkie narządy człowieka są oplecione siecią naczyń krwionośnych. Właśnie nimi do naszych tkanek dociera krew umożliwiająca odpowiednie działanie organizmu. Tętnice zdrowe są elastycznymi rurkami. Rozszerzają się i kurczą, pozwalając na swobodny przepływ krwi. Niestety, z upływem czasu naczynia tracą elastyczność, twardnieją. Na ich ściankach gromadzą się tłuszcz i sole wapienne.

Jeżeli nasza krew zawiera za dużą ilość cholesterolu, zwłaszcza tego złego, przywiera ona do ścian tętnic w postaci tak zwanych złogów, czyli inaczej blaszki miażdżycowej. Złogi zwężają i usztywniają naczynia. Mogą się one odłożyć w każdej tętnicy, analizy lekarskie potwierdzają, że z największą częstotliwością tworzą się w tętnicach wieńcowych serca, tętnicach szyjnych (zaopatrujących mózg w krew) oraz tętnicach, które doprowadzają krew do nóg.

Wskutek zalegania blaszek miażdżycowych naczynia krwionośne zawężają swoje światło i krew płynie przez nie z coraz to większym trudem. Serce, działające jak pompa wzmaga pracę, aby krew płynęła szybciej. Dzięki temu do każdego narządu dopływa taka ilość krwi, jaka jest potrzebna, ale jednocześnie jest to zbyt duży wysiłek dla samego serca. Aby podołać zadaniu musi ono rosnąć. Kardiolodzy przestrzegają, że serce większych rozmiarów wymaga do odpowiedniego funkcjonowania większej ilości krwi. Zwężone blaszką miażdżycową tętnice są za wąskie, aby rozrośnięte serce otrzymało taką ilość krwi, jaką potrzebuje. Taki proces prowadzi nieuchronnie do katastrofy.

Komentarze

(0)

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

(wymagane)
(wymagane)
 

Proszę podać wynik operacji matematycznej z poniższego obrazka:

Proszę podać wynik operacji matematycznej z obrazka.
Treść

Najnowsze zlecenia